[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Porezen

 

První linie opevnění v prostoru jižně od Julských alp mezi Petrovým Brdem a Cerknem stoupá na dominantní kótu Porezenu (1630 m.n.m.). Nejvhodnější variantou výstupu je právě trasa z Petrova Brda (833 m.n.m.), přičemž cesta zabere 2,5 - 3 hodiny.

Cesta prochází okolo několika objektů uzávěru Petrovo Brdo, především velké tvrze na kótě 889 a přímo u silnice se nacházejí také malá opevněná kasárna. Dále již je nutné vystoupat příkrým svahem převážně listnatým lesem pod kótu Hoč (1514 m.n.m.), na které se nachází pěchotní tvrz, která se skládá ze tří bojových objektů a dvou vchodů

Po hřebenu stoupá pěšina křovinatým terénem, obchází Pohoški kup (1542) a ústí u velké kasárenské budovy, která v současné době slouží jako úkryt pro v okolí se pasoucí dobytek. Na samotném vrcholu se nachází malá tvrz patrně se dvěma objekty (jeden jednostřílnový a druhý dvoustřílnový).

Dále již pokračuje značená cesta přímo po nezalesněném hřebeni mezi pastvinami. Nedaleko od vrcholu se v současné době nachází turistická chata Dom na Poreznu (Dom Andreja Žvana - Borisa na Poreznu). Jedná se o upravenou a dále rozšířenou druhou kasárenskou budovu, která se zde nachází.

Od jižní strany chaty stoupá na Porezen pěšina, nad kterou se nacházejí dva vstupy do pěchotní tvrze. Oproti podobným stavbám například na Lajnaru nebo Možiču je zdejší podzemí neobvykle rozlehlé. Kromě spojovacích chodeb se zde však nachází pouze menší kasárenský sál. V interiéru se nezachovalo žádné vybavení a část podlah je poškozena pohybem podloží. Oba bojové objekty disponovaly dvěma střílnami pro těžké kulomety pro přímou palbu.

Druhá tvrz se nachází přímo v prostoru kóty Porezen. Její vstupy jsou umístěny do velice strmého jižního úbočí kam k nim odbočovala pěšina ze hřebenu směřujícího na Medrce (1411 m.n.m.). Interiér je opět poměrně rozlehlý. Část včetně jednoho bojového objektu je nepřístupná (patrně se v ní nachází zařízení radiostanice). Zbytek částečně slouží jako úkryt pro v okolí se pasoucí ovce. Oba bojové objekty disponovaly jednou střílnou pro těžký kulomet.

Linie opevnění dál pokračuje jižní směrem, pěchotné tvrze se nacháze na kótách Medrce (1411 m.n.m.) a Hum (1415 m.n.m.).

Při návratu z Porozenu do Petrova Brda jsme ve skalní stěně nad osadou Robar, poněkud v týlu oproti ostatnímu opevnění, identifikovali několik podezřelých "skal". Dle aktuálních informací by se skutečně někde v západní stěně kóty 1052 m.n.m. měla nacházet velká kasárenská budova a na samotném hřebeni několik tvzí. Další minimálně dvě tvrze by se navíc měly nacházet v prostoru Črni vrh (1377 m.n.m.) - Špičnok (1287 m.n.m.) západně od výše popsané kóty Hoč (1514 m.n.m.).

 

 


Zobrazit místo Vallo alpino - Slovenia - visited na větší mapě

 

 

HOME  ]

e-mail: valloalpino@seznam.cz