[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Planina Polog

 

Na planině Polog se nachází tři uzávěrové objekty typu 15000. Jedná se o dva neuvěřitelně rozsáhlé monoblokové objekty a stavebně nedokončenou tvrz. Už samotná cesta z Tolminu je jedinečným zážitkem, obzvlášť pokud se v protisměru znenadání vynoří auto. Samotné objekty prochází jakousi formou rekonstrukce, aby byly bezpečně přístupné pro návštěvníky.

Kromě objektů Alpského valu se nedaleko nachází kostel na Javorci, vybudovaný v průběhu krutých bojů první světové války. Na stavbě se podílely také české jednotky. V nedávné době byl kostel poškozen silnějším zemětřesením. Na rekonstrukci kostela přispěla také Česká republika.

Na východní straně údolí se nachází rozestavěná tvrz typu 15000. Vybetonována byla pouze část podzemí a vchodový objekt. Samotné bojové objekty nebyly vybetonovány. Pro jejich stavbu byly pouze připraveny základové desky a ve stupních připraveno napojení na podzemí. Interiér je vyčištěný a volně přístupný.

Na západní straně údolí se nachází velký monoblokový objekt rozdělený do dvou úrovní, přičemž každá z nich má vlastní vchod a velké množství kulometných střílen a pozorovacích průzoru. Zajímavě byla řešena problematika postřelování hluboké rokle řeky Tolminky. Vybudována zde byla hráz, která znemožnila pronikání nepřátelských jednotek korytem řeky. Samotná hráz již byla postřelována níže položeným objektem, který byl propojen s výše postaveným monoblokovým objektem.

 


Zobrazit místo Vallo alpino - Slovenia - visited na větší mapě

Jakousi druhou linii opevnění tvořil další mohutný monoblokový objekt, který disponoval dvěma bojovými patry a detašovaným objektem pro postřelování rokle se samotnou řekou. Většina střílen byla určena k přímé palbě těžkých kulometů.

Nedaleko v týlu se nacházela kasárna, nelze však jednoznačně určit z jaké doby pocházejí.

 

 

 

HOME  ]

e-mail: valloalpino@seznam.cz