[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Caposaldo Mesce - Opera II

 

V okolí Lac des Mesches byly vybudovány dvě tvrze typu 200, které se dochovaly ve velice dobrém stavu, zdejší opevnění spadá do Caposalda Mesce. Sem patřila také dělostřelecká tvrz Sapelli.

Opera II byla celá zabudována do skalní stěny. Střílny byly osazeny pancéřovými deskami staršího typu. Z venčí byly opatřeny okenicemi, které se částečně dochovaly dodnes. Dva těžké kulomety postřelovaly hráz vodní nádrže a silnici na protilehlém svahu. Vchod chránila pancéřová strážnice, která se zachovala v poměrně dobrém stavu. Také interiér tvrze je kromě zborcených dvou příček v ubikacích. Tvrz je výbornou ukázkou typu 200, a její návštěvu lze rozhodně doporučit.

Přístup je možný lesní cestou od turistické trasy les Mesches - Tende. Za rozcestníkem 83 se nachází skládka štěrku vytěžená z jezera. Na jejím horním konci se nachází malý kasárenský objekt, o něco níž začíná lesní cesta, která vede až přímo před objekt.

Tvrz číslo IV by se měla nacházet nad cestou les Mesches - Miniére de Valaura a měla by být také přístupná a v dobrém stavu. Úkryt III se nachází v blízkosti turistické stezky začínající rozcestníkem 346, vedoucí od silnice do Casterina do Tende. V nedávné době byl však patrně stržen most přes řeku, a tak přístup je možný pouze od jezera Mesches k rozcestníku 345 zpět ve směru Casterino. Cesta je však notně zarostlá.

 


Zobrazit místo Vallo alpino - Francie - visited na větší mapě

 

 

HOME  ]

e-mail: valloalpino@seznam.cz