[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Caposaldo Pian Tendasco

 

Zajímavé opevnění bylo vybudováno v prostoru Pian Tendasque. Jednalo se o první linii obrany. Uzávěr byl umístěn v nadmořské výšce nad 2000 metrů a společně se sousedním uzávěrem Valauretta bránil přechodu horského hřebene v prostoru Monte Bégo - Cime de Chanvrairée - Cime du Plan Tendasque - Roca Cuna. Zde terén strmě spadá do Val de Casterino a není průchodný.

Původní plán zde počítal s výstavbou opevnění typu 7000. V průběhu výstavby došlo ke změně plánů a postaveny zde byly jakési mutace s typem 15000. Přístup je po vojenské silnici Casterino - Fontanalba. Ve výšce 1864 m.n.m. odbočuje vlevo přístupová cesta ke k zachovalým kasárnům. Jedná se neovykle o třípatrovou budovu a jednu menší. Odtud dále stoupá menší cesta ve směru Roca Cuna. Na horských loukách nelze tvrze přehlédnout.

Opera 107

Opera 108 se nachází ve skalní stěně hory Cime du Plan Tendasque, avšak nebyla navštívena.

Opera 107 a 107bis je tvořena dvěma objekty, které jsou spojeny podzemní komunikací. Vstup do podzemí je patrně zasypán. Jeden z objektů má na stropnici přistavěnou pozorovatelnu a má jednu střílnu pro těžký kulomet - Opera 107. Sousední Opera 107 bis disponuje dvěma střílnami pro těžký kulomet.

Opera 107bis

Nejzajímavější stavbou zdejšího opevnění je bezesporu Opera 106. Skládá se ze tří objektů. Uprostřed je umístěna pozorovatelna. Nalevo se nachází dvoupatrový objekt s pozorovatelnou a ve spodním patře se střílnou pro těžký kulomet. Maskování je provedeno pomoci kamenné rovnaniny, pozorovatelna je opatřena maskováním nepříliš častým maskováním, se kterým se však ve zdejším prostoru počítalo ve větším měřítku. Na dřevěnou konstrukci potaženou sítí byla nanesena vrstva malty, která imitovala skalní útvary. Poslední objekt disponoval dvěma střílnami pro těžké kulomety. Tvrz měla celkem disponovat třemi vchody. Dva z nich jsou však z větší části zasypány.

Jeden z objektů opery 106

Opevnění se nachází uvnitř Národního parku Mercantour, z tohoto důvodu je nutné dbát pravidel pohybu a chování, která jsou umístěna na všech přístupových cestách. Horské louky slouží v letních měsících jako pastviny.

 


Zobrazit místo Vallo alpino - Francie - visited na větší mapě

 

 

 

HOME  ]

e-mail: valloalpino@seznam.cz