[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Črni vrh

 

Týlové postavení blokující hlavní silnici vedoucí z Godovič na západ se nacházelo v sedle nad obcí Črni Vrh mezi kótami Špik (1069 m.n.m.) a Čelkov vrh (1106 m.n.m.). Hlavní objekt se nachází v průsmyku na úpatí Špiku. Nemá sice přímý výhled na komunikaci, která zde probíhá v zářezu hřebene, kontroluje však svojí palbou celý hřeben a také prostor v týlu postavení. Jedná se o velkou monoblokovou stavbu částečně zapuštěnou pod úroveň terénu. Kromě malého vchodu vedoucího přímo do kasárenského sálu disponuje také hlavním vchodem, který je umístěn v hlavním bojovém objektu společně s fotofonickými zařízeními a dvěma kulometnými střílnami. Ty byly osazeny třídílnými kulometnými střílnami staršího typu. V leklých kasáren bylo možné vstoupit do místnosti s pancéřovou deskou pro dělostřelecké pozorování. Ta se nacházela v samostatném objektu na čele s výborným výhledem na planinu v okolí obce Črni vrh. V interiéru - především v prostoru ubikací již započala těžba železných profilů ze stropnice, která se doslala až do okolí pancéřové desky pro dělostřelecké pozorování. Zbytek objektu se však zachoval v dobrém stavu

Malá opevněná kasárna  a další menší stavby se nacházejí po levé straně silnice, která pokračuje ze sedla dále ve směru obce Col. Odtud je také možné vyrazit ke zbylým dvěma objektům uzávěru, které jsme vzhledem ke špatnému počasí neprozkoumali.

Jeden monoblokový objekt se nachází přímo na hřebeni nedaleko výše popsaných kasáren. Poslední tvrz by se měla pravděpodobně nacházet poněkud více v týlu (jihovýchodně od kasáren) na zalesněném výběžku v nadmořské výšce 1020 m.n.m..

 

 


Zobrazit místo Vallo alpino - Slovenia - visited na větší mapě

 

 

HOME  ]

e-mail: valloalpino@seznam.cz