Dělostřelecká tvrz Gütsch

 

V meziválečném období přebrala jako hlavní prvek obrany přístupů k Andermattu přes Oberalppass dělostřelecká tvrz Gütsch s kódovým označením A8685. Vybudována byla na stejnojmenné planině v nadmořské výšce 2.300 metrů, na které v průběhu 1. světové války probíhala intenzivní výstavba úkrytů, pěchotních postavení a otevřených dělostřeleckých baterií. Stejně jako ke staršímu pancéřovému fortu Stöckli vedla silniční přístupová komunikace z osadu Nätschen (od hlavní silnice Oberalppass - Andermatt). Pro zásobování v průběhu případného válečného konfliktu byla na severním svahu hřebene postavená vojenská lanovka z obce Göschenen, která překonávala převýšení necelých 1.200 metrů. Hlavní výzbroj nahrazovala již zastaralý pancéřový fort Stöckli, částečně však také na protilehlé straně údolí ležící forty Bäzberg a Bühl, blokující soutěsku Schölenen severně od Andermattu.

Jedna z věží pro 105mm kanón dělostřelecké tvrze Gütsch

Výstavba tvrze započala v srpnu 1941, o 14 měsíců později byla hlavní výzbroj připravena k palbě. Osazeny zde byly tři kusy otočných kopulí s hlavní výzbrojí, kterou tvořily kanóny ráže 105mm (10,5 cm Panzerturmkanone 1939 L52) s dostřelem 22 kilometrů. Síla pancéřování činila 35 centimetrů, kadence 6-8 ran za minutu. Blízkou obranu zajišťovalo 5 těžkých kulometů ve střílnách pod betonem. V okolí byla vybudována řada pasivních úkrytů a postavení pro protiletadlové kanóny, částečně byly využívány také stavby z 1. světové války.

K vyřazení tvrze z aktivní služby došlo v roce 1994, posádku tvořilo 300 mužů. Zároveň zde bylo umístěno také velitelství celého úseku. Přímo v prostoru tvrze byly v 90. letech vybudovány dva moderní objekty s kanóny Bison. Povrch je dnes volně přístupný.

Dělostřelecká tvrz Gütsch - Fotogalerie

 

 

HOME  ]