[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Brusno Nowe

 

Opěrný bod se nachází na jih od stejnojmenné obce. Většina objektů se nachází v otevřeném terénu a je poměrně dobře fotografovatelná. V interiérech se zachovala celá řada vybavení a pancéřových prvků. Celkem čtyři objekty měly mít osazené kořistní pancéřové zvony, bohužel ani jeden z nich se nepodařilo osadit.

1 - Objekt pro boční palbu dvou těžkých kulometů NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu se zachoval ve velmi dobrém stavu.

2 - Objekt pro přímou palbu tří těžkých kulometů NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu se zachoval ve velmi dobrém stavu.

3 - Objekt pro boční palbu jednoho protitankového kanónu DOT-4 a dvou těžkých kulometů NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Střílnu PTK se nepodařilo osadit, uvnitř se však zachovala řada vybavení včetně zaklíněného periskopu.

4 - Dělostřelecký srub pro boční palbu dvou kanónu ráže 76mm (L-17) a těžkého kulometu NPS-3 se nachází ve stavu těsně po betonáži. Střílny hlavních zbraní se nepodařilo osadit.

5 - Objekt pro přímou palbu tří těžkých kulometů se střílnou na ochranu vchodu se zachoval v dobrém stavu. Zajímavostí je poškozená střílna jednoho z těžkých kulometů, kterou se podařilo prorazit projektilem menší ráže na pravém boku a ten následně explodovat v prostoru pod střílnou, kterou tím značně zdeformoval.

6 - Objekt pro boční palbu jednoho protitankového kanónu DOT-4 a dvou těžkých kulometů NPS-3. Střílny hlavních zbraní se nepodařilo osadit, na stropnici byl připraven otvor pro osazení kořistní pancéřové kopule pro těžkých kulomet. Přední strana objektu je odkopána až na úroveň základové desky.

7 - Opět ne zcela dokončený objekt pro boční palbu jednoho protitankového kanónu DOT-4 a dvou těžkých kulometů NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Střílna PTK nebyla osazena.

8 - Dvoupatrový objekt pro boční palbu dvou těžkých kulometů NPS-3 se zachoval ve velice dobrém stavu včetně střílen hlavních zbraní.

9 - Velitelský objekt - pozorovatelna umístěná pod úroveň terénu pro dva periskopy.

10 - Objekt pro boční palbu jednoho protitankového kanónu DOT-4 a dvou těžkých kulometů NPS-3. Střílny hlavních zbraní se nepodařilo osadit, na stropnici byl připraven otvor pro osazení kořistní pancéřové kopule pro těžkých kulomet.

11, 14 - Objekty pro přímou palbu jednoho protitankového kanónu DOT4 a dvou těžkých kulometů NPS-3 byly sice opatřeny záhozem, nedisponovaly však střílnami hlavních zbraní.

12 - Objekt pro boční palbu dvou těžkých kulometů NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu se nachází v prostoru, který je téměř stále zatopen vodou. Disponuje netypovým nouzovým východem, který právě z tohoto důvodu nebylo možné umístit pod úroveň okolního terénu.

13 - Objekt pro boční palbu jednoho protitankového kanónu DOT-4 a dvou těžkých kulometů NPS-3. Střílny hlavních zbraní se nepodařilo osadit. Ve stropnici byl přichystán otvor pro osazení kořistní kopule pro těžký kulomet.

15 - Objekt pro boční palbu protitankového kanónu DOT-4 a dvou těžkých kulometů NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Střílnu PTK se nepodařilo osadit, stavba se dodnes nachází ve výkopu.

 

 

HOME  ]