[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Wielki Dzial

 

Opěrný bod Wielki Dzial se nachází na úpatí stejnojmenného dominantního vrcholu s výškou 389,5 m.n.m. Celý prostor obklopuje několik kilometrů protitankových překážek, příkop dále pokračuje k sousednímu opěrnému bodu Brusno Stare a dodnes ho lze snadno identifikovat v terénu. V jednotlivých objektech se zachovala celá řada pancéřových prvků a zbytků vybavení. Některé části prostoru je hustě zalesněná a především v letních měsících je identifikace a fotografování objektů poměrné komplikované.

1, 11 - Malé objekty pro přímou palbu těžkého kulometu. Střílny nebyly osazeny.

2 - Dvoupatrový objekt pro boční palbu jednoho protitankového kanónu DOT-4 a dvou těžkých kulometů NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Střílnu PTK se nepodařilo osadit, zbytek stavby se zachoval v dobrém stavu včetně částí vybavení, střílny hlavních zbraní jsou zazděny.

3, 4 - Velmi dobře zachovalý objekt pro přímou palbu dvou těžkých kulometů NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu.

Objekt č. 3

5 - Objekt pro boční palbu protitankového kanónu DOT-4 a dvou těžkých kulometů NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Zachoval se v dobrém stavu, jeho okolí je však silně zarostlé.

6 - Objekt pro boční palbu protitankového kanónu DOT-4 a těžkého kulometu NPS-3 je zcela zarostlý

7 - Dvoupatrový objekt pro boční palbu jednoho protitankového kanónu DOT-4 a dvou těžkých kulometů NPS-3 měl mít do stropnice osazenu kořistní kopuli pro těžkých kulometů, kterou se však do přerušení prací nepodařilo zabetonovat. Celý objekt se zachoval ve velmi dobrém stavu. Za pozornost stojí nepřátelskou palbou zdeformovaná vložka střílny protitankového kanónu.

8 - Objekt pro přímou palbu dvou těžkých kulometů bez střílny na ochranu vchodu se opět zachoval ve velice dobrém stavu. Střílny hlavních zbraní jsou bohužel zazděny.

9 - Dělostřelecký srub pro boční palbu dvou kanónů ráže 76mm (L-17) a těžkého kulometu NPS-3 bez střílny na ochranu vchodu se zachoval ve velice dobrém stavu. Střílny hlavních zbraní jsou bohužel zazděny.

10 - Dělostřelecký srub pro boční palbu dvou kanónů ráže 76mm (L-17) a těžkého kulometu NPS-3 bez střílny na ochranu vchodu se zachoval ve velice dobrém stavu. V jedné ze střílen L-17 se zachovalo torzo kanónu. V okolí se nacházejí dva poměrně velké výkopy pro další bojové objekty.

12 - Stavebně nedokončený dělostřelecký srub - nenavštíven

13 - Objekt pro boční palbu - nenavštíven

 

 

HOME  ]