[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Stara Jakac

 

Opevnění se nachází severně od důležité silnice Ostrów Mazowiecka - Lomza. Na malém návrší se nachází 8 objektů, především pro boční palby. Přímo v tomto prostoru se nacházela betonárka pro celý úsek a nádrže na vodu, která byla čerpána z nedaleké říčky, ve které byla vyhloubena jímka pomocí trhavin. Na předpolí byl vyhlouben protitankový příkop. V jednom z objektů se dochovala netypová střílna pro těžký kulomet. Na začátku války zde probíhaly těžké boje, které se však nijak nepodepsaly na stavu objektů.

1 - Objekt pro boční palbu jednoho protitankového kanónu DOT-4 a jednoho těžkého kulometu NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Střílna PTK nebyla osazena, střílna TK je svařena ze železných plátů.

2 - Objekt pro přímou palbu jednoho protitankového kanónu DOT-4 a jednoho těžkého kulometu NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Je opatřen záhozem, střílny hlavních zbraní však nebyly instalovány.

3 - Objekt pro boční palbu jednoho protitankového kanónu DOT-4 a jednoho těžkého kulometu NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Střílny hlavních zbraní nebyly instalovány.

4 - Velitelské stanoviště (pozorovatelna), měla být zcela zapuštěna pod úroveň okolního terénu, ve dvou místnostech se měly nacházet dva periskopy.

5 - 7 - Objekt pro boční palbu jednoho protitankového kanónu DOT-4 a jednoho těžkého kulometu NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu.

8 - Objekt pro boční palbu tří těžkých kulometů NPS-3 je silně poškozen trháním pancéřových prvků.

 

 

HOME  ]