[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Zaruzie

 

Opěrný bod Zaruzie chránil svojí palbou důležitou komunikaci Ostroleka - Zaruzie a spolu se sousedními opěrnými body Nowogrod a Miastkowo tvořil pravé křídlo Zambrovského opevněného rajónu. Objekty se zachovaly v dobrém stavu a je možné si tu prohlédnout celou řadu pancéřových prvků včetně vnitřního vybavení. Osazeny tu jsou také pancéřové dveře německé výroby. Dva objekty (č. 3 a 4) se nacházejí v prostoru pískovny.

1 - Dělostřelecký objekt pro boční palbu dvou kanónů ráže 76mm (L-17) a jednoho těžkého kulometu NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu se nepodařilo zcela dokončit a jeho stropnice není vybetonována v celé tloušťce. Uvnitř se zachovaly v obou patrech zbytky vybavení včetně několika pancéřových dveří.

2 - Objekt pro boční palbu dvou těžkých kulometů NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Jeho střílny se nepodařilo osadit.

3 - Objekt pro boční palbu jedno protitankového kanónu DOT-4 a jednoho těžkého kulometu NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Střílnu PTK se nepodařilo osadit.

4, 7 - Malý bojový objekt pro boční palbu těžkého kulometu. Střílny nebyly osazeny. Druhý z nich je osazen německými pancéřovými dveřmi.

5 - Objekt pro boční palbu jedno protitankového kanónu DOT-4 a jednoho těžkého kulometu NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Střílnu PTK se nepodařilo osadit. Vchodové pancéřové dveře jsou německé výroby.

6 - Velitelské stanoviště (pozorovatelna), měla být zcela zapuštěna pod úroveň okolního terénu, ve dvou místnostech se měly nacházet dva periskopy.

8 - Objekt pro přímou palbu tří protitankových kanónů DOT-4 se zachoval v dobrém stavu. Nebyl však nikdy osazen střílnami hlavních zbraní. Záhozem však byl opatřen, takže na dodání pancéřových prvků se čekalo poměrně dlouho.

 

 

HOME  ]