[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Przyborowo

 

Opěrný bod Przyborowo tvoří protiváhu sousedního opěrného bodu Lebki. Převážná část hlavních zbraní je směřována právě tímto směrem a společně se sousedním opěrným bodem uzavírají možné přechody nacházející se v okolí obcí Przyborowo a Lebki. Na mírných návrších se zde nachází celkem 17 objektů, které se nacházejí v různém stádiu výstavby (do celkového čísla je zahrnuta také celá řada výkopů). Některé objekty se zachovaly ve velice dobrém stavu, i když v některých z nich je již možné zaznamenat nedávné pokusy o vytěžení pancéřových prvků (např. dělostřelecký srub), což je ovšem problém celé linie, a to nejen na území Polska.


Zobrazit místo Opěrný bod Przyborowo na větší mapě

1 - Dvoupatrový objekt pro přímou palbu jednoho protitankového kanónu DOT-4 a dvou těžkých kulometů NPS-3 bez střílny na ochranu vchodu. Střílnu PTK se nepodařilo osadit, zbylé dvě pro TK se zachovaly dodnes.

2 - Jednopatrový objekt pro boční palbu dvou těžkých kulometů NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu se nachází ve stavu těsně po betonáži. Střílny hlavních zbraní se nepodařilo osadit.

3 - Malý objekt pro přímou palbu těžkého kulometu. Střílnu se nepodařilo osadit.

4 - Základová deska bojového objektu

5 - Jednopatrový objekt pro boční palbu tří těžkých kulometů NPS-3 se zachoval v dobrém stavu včetně všech střílen pro hlavní zbraně.

6 - Dvoupatrový dělostřelecký srub pro boční palbu dvou kanónů ráže 76mm (L-17) a těžkého kulometu NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Střílnu těžkého kulometu se nepodařilo osadit. Zbytky vnitřního vybavení byly nedávno ukradeny, proveden byl také pokus o vyřezání jedné z kanónových střílen.

7 - Malý objekt pro přímou palbu těžkého kulometu. Střílna nebyla osazena.

8 - Jednopatrový objekt pro přímou palbu protitankového kanónu DOT-4 a těžkého kulometu NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Střílnu PTK se nepodařilo osadit, střílna TK je dodnes na svém místě.

9 - Jednopatrový objekt pro boční palbu dvou těžkých kulometů NPS-3 se střílnou pro ochranu vchodu. Střílny hlavních zbraní se nepodařilo osadit, objekt je však kompletně opatřen záhozem.

10 - Dvoupatrový objekt pro přímou palbu jednoho protitankového kanónu DOT-4 a dvou těžkých kulometů NPS-3 bez střílny na ochranu vchodu. Osadit se podařilo pouze jednu střílnu TK.

11 - Základová deska ppd pro objekt pro boční palbu.

12 - Jednopatrový objekt pro boční palbu protitankového kanónu DOT-4 a těžkého kulometu NPS-3 se střílnou na ochranu vchodu. Střílna PTK byla vytržena.

13 - Základová deska

14-17 - Malé objekty pro palbu jednoho těžkého kulometu. Střílny nebyly osazeny.

 

 

HOME  ]