[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Smíšené objekty

 

Poměrně častou variantou v prvních fázích výstavby opevnění bylo použití smíšených objektů, které tvořily páteř opěrných bodů. Velmi často dvoupatrové objekty disponovaly kombinovanou výzbrojí, kterou tvořil kanón ráže 75 mm, protitankový kanón a těžké kulomety ve střílnách pod betonem. Tyto zbraně mohly být určené k boční i přímé palbě. Na stropnice byla obvykle umisťována polokopule pro těžký kulomet a pozorovací zvon. Jednat se mohlo o malý zvon vz. 34 nebo o zvon pro pozorování a blízkou obranu vz. 36.

Na fotografiích je zachycen smíšený objekt opěrného bodu wzg. 304,7, který disponoval kanónem ráže 75 mm (dvě střílny - jedna pro přímou a jedna pro boční palbu) a polokopulí pro těžký kulomet. Pozorování zajišťoval malý pozorovací zvon vz. 34.

Dobrý příklad smíšeného objektu se nachází v opěrném bodě Lagiewniki (fotografie stropnice je umístěna na titulní stránce). Ten disponoval výzbrojí 1x kanón ráže 75mm, 1x PTK 37mm a 4xTK. Jedná se o oboustranný objekt určený k bočním palbám. V současné době jsou bohužel všechny vchody zazděny a okolí je neskutečně zarostlé.

 

 

 

 

HOME  ]