[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Kam dál?

 

Nejedná se stále o kompletní výčet zachovalých objektů podél Oderstellung, stále se zde nacházejí místa k průzkumu. Na podrobnější popis stále čekají objekty v prostoru Milsko – Cigacice. Jistý potenciál má také město Glogów (Glogau), kde bylo v nedávné době vykopáno z protipovodňových valů několik objektů, ve kterých vzniká muzejní expozice. Jistý potenciál má také okolí Glogowa, objekty se zde však většinou nacházejí před protipovodňovým valem a tak je přístup k nim často zatopen.

Na území Německa se v okolí Eisenhüttenstadtu nacházejí minimálně dvě (některé prameny uvádějí až 4) kompletně zachovalé pevnůstky, a to včetně části vnitřního vybavení.

Poslední zajímavostí je předsunuté postavení Oderstellung vybudované v rámci stavby vodního kanálu Kopalnica v roce 1937, který se nachází přibližně mezi městy Nowa Sól a Bytom Odrzański. Tento kanál sám o sobě představoval výbornou protitankovou překážku. V prostoru za ním bylo vybudováno pravděpodobně pět lehkých bojových objektů maskovaných jako hospodářská stavení. V poválečném období se pro ně vžilo označení „pancéřová stodola“. Polohu žádné z nich neznám. V posledních letech se však staly cílem rozsáhlých krádeží pancéřových prvků, které výrazně narušily statiku celých staveb.

Velice zajímavý objekt se zachoval jižně od Glogowa nedaleko obce Wojszyn. Umístěn je před protipovodňovou hráz. Jedná se o oboustranný objekt pro dva těžké kulomety patrně z let 1933 - 1934.  Střílny jsou poměrně neobvykle od sebe natočeny o přibližně 100°. K pozorování sloužil periskop umístěný v pancéřové desce o síle 10 cm, nacházející se mezi střeleckými místnostmi.  Tato pevnůstka se dochovala ve zcela neporušeném stavu. Bohužel poměrně nedávno z ní byly ukradeny naprosto všechny pancéřové prvky.

 

 

 

HOME  ]