Nowa Sól

 

Nowa Sól (Neusalz an der Oder) disponovala v meziválečném období jediným silničním mostem v prostoru Glogów - Cigacice (cca 90 kilometrů). Navíc se několik kilometrů severněji nacházel železniční most (trať Nowa Sól - Wolsztyn). Zatím co v okolí se příliš zachovalých objektů nedochovalo, přímo ve městě je situace o něco lepší. Bohužel zachovalé objekty jsou zasypány (především č. 562 se zachovalou střílnou 7P7 a deskou pro periskop). Na druhou stradu to je jediná možnost, jak ochránit jejich pancéřové prvky před ukradením.

Střelecká místnost pevnůstky č. 560 zbavená pancéřové kasematy 5P7

Nakonec jsme se tedy museli spokojit s jedinou pevnůstkou určenou k boční palbě jednoho těžkého kulometu (č. 560), která se nachází 200 metrů proti proudu řeky u silničního mostu. Ve střelecké místnosti byla osazena zřídka používaná pancéřová kasemata 5P7 (váha 15 000 kg). Ta se bohužel nedochovala, přesto lze stupeň zachování samotného objektu lze označit za jedinečný. Až na samotnou kasematu se dochoval takřka neporušen. Na stropnici se zachovaly pancéřové kostky, na které se osazovala stropní část panc. kasematy. Do objektu se vstupovalo jedním vchodem, který postrádal střílnu na jeho ochranu. Za pancéřovými dveřmi následovala malá předsíň, ze které ústil nouzový východ a ze které bylo možné vstoupit do ubikace posádky, na kterou navazovala samotná střelecká místnost. Typově se jedná o hezkou ukázku bojových pevnůstek stavěných v roce 1934.

V relativně dobrém stavu se dochovalo také několik objektů v bezprostřední blízkosti železničního mostu východně od obce Bobrowniki - linie Nowa Sól - Wolsztyn. Jednat by se mělo o jeden pasivní úkryt (č. 594), jeden bojový objekt (č. 595) a jeden pasivní úkryt se zvonem 9P7 (vytržen - č. 599). Všechny jsou však údajně zalité vodou. Zbylé objekty v úseku Nowa Sól - Milsko se nacházejí zcela v troskách (jedná se o cca 20 kilometrů dlouhý úsek).

V roce 2018 se rozběhla rekonstrukce několika objektů v tomto prostoru. Mělo by se jednat o objekty 558, 560 a 562.

Fotogalerie - Bojový objekt č. 560 - Nowa Sol (2018)

 

 

HOME  ]