[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Kopule T2AM

 

Jednalo se o repasovanou starší kopuli původně produkovanou pro nasazení v objektech systému Séré de Riviéres. Kopule model 1905 75 mm byla modifikována pro použití dvojice dvojčat těžkých kulometů spřažených s protitankovým kanónem ráže 25 mm AC. Kopulí byly osazovány především objekty na "nové frontě" s cílem ušetřit finanční prostředky.

Kopule s průměrem 290 cm měla hmotnost 135 tun. Vysouvání věže bylo možné pomocí protizávaží, které bylo ovládáno původně ručně, později byl nainstalován také elektromotor. Podobně byla ovládána také rotace věže. Věž byla náročná na ovládání, obsluhu tvořilo celkem 18 lidí.

Osazeno bylo celkem 12 těchto kopulí, do dnešních dnů se jich však nedochovalo mnoho. Výše uvedená fotografie zobrazuje vrchlík kopu, která je v expozici muzea Fermont, přenesena sem byla z tvrze Chesnois. V excelentním stavu se zachovala kopule ve tvrzi Rohrbach (viz foto níže), která je ve zcela funkčním stavu, což je předváděno v rámci prohlídek muzea. V okolí se dochovaly další dvě kopule a sice na tvrzích Haut-Poirier a Welschoff.

 

 

HOME  ]