[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Tvrz  Rohrbach

 

Tvrz Rohrbach se nachází severně od stejnojmenného městečka. Výhodná poloha na plochém hřebeni umožňovala hlavním zbraním tvrze vést daleké palby na obě strany linie. Tato tvrz spadá do kategorie malých tvrzí, tzn. nedisponuje žádnou těžkou dělostřeleckou výzbrojí.

Tvrz se skládá celkem ze tří objektů. Postavena byla v letech 1934 - 1938. Kvůli finančním škrtům v průběhu výstavby opevnění se v případě této tvrze mělo jednat pouze o první fázi výstavby, později měly být dostavěny další objekty a tak měla vzniknout velká dělostřelecká tvrz. K tomu však nikdy nedošlo a tak se tvrz skládá pouze ze tří pěchotních srubů, zato však s velmi silnou výzbrojí.

Na čele tvrze se nachází blok 1 jehož výzbroj tvoří zbraně JM a JM/AC47 ve střílně pod betonem, otočná výsuvná kopule pro dvojče smíšených zbraní a dva zvony GFM pro pozorování a blízkou obranu. A pravém křídle se nachází B3 se dvěma dvojčaty TK a kombinovanou zbraní JM/AC47 ve střílnách pod betonem. Na stropnici byla umístěna otočná výsuvná kopule pro dvojče těžkých kulometů, které doplňovala dvojice zvonů GFM.

Poslední blok B1 je zároveň i vchodovým objektem. Na stropnici byl umístěn zvon pro smíšenou zbraň AM a zvon GFM. Vzhledem ke skutečnosti že tvrz byla postavena v pozdější fázi výstavby, disponuje moderními pancéřovými prvky (kromě otočných věží).


Zobrazit místo Maginot line - Falquemont - Sarre - Rohrbach na větší mapě

Od roku 1987 zde probíhají rekonstrukční práce a tvrz je v současnosti zpřístupněna veřejnosti. A nejedná se o muzeum ledasjaké, patrně lze označit za nejlepší muzeum na celé Maginotově linii. V době návštěvy jsme byly jedinými účastníky, přesto prohlídka zabrala přes 3 hodiny. Komentář nám byl nabídnut ve francouzském, anglickém a německém jazyce.

Vstupné činí 6€. Přístupná je celá tvrz. Otevřeno je od poloviny března do poloviny listopadu denně v 15h. Od poloviny června do poloviny září začínají prohlídky v 10, 14 a 16 hodin. Pro další termíny doporučuji navštívit internetové stránky muzea (viz odkazy).

 

 

 

 

HOME  ]