[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Tvrz  Saint Roch

 

Tvrz se nachází v bezprostřední blízkosti městského hřbitova ve městě Sospel. Blok 4 se zachovalou fortifikační mříží nelze minout - nachází se v zatáčce silice Sospel - Nice.

Tvrz se skládá ze čtyřech objektů - vchodového (B1), dvou menších objektů (B2, B3) a mohutného dělostřeleckého objektu (B4). St. Roch je dělostřeleckou tvrzí jen díky jedinému 75 mm kanónu vz. 75/29, který je umístěn v B4. Mimo něj se v tomto objektu nacházejí také čtyři minomety ráže 81 mm, tři dvojčata těžkých kulometů v pancéřových zvonech (JM) a dvě dvojčata těžkých kulometů po betonem.

Vchodový objekt používal pro svoji ochranu pouze dva lehké kulomety pod betonem a k pozorování a blízké obraně sloužil také jeden zvon GFM. B2 je malým objekte, který se nachází ve stráni nad vchodovým objektem (vede k němu turistická značka, která pokračuje dále na Barbonnet) a jeho výzbroj tvoří jediný zvon GFM.

B3 se nachází na samotném návrší a disponuje pozorovacím zvonem VDP a minometným zvonem LG (vývoj minometu byl zastaven a střílny již osazených zvonů byly zabetonovány).

 


Zobrazit místo Maginot line - Savoie - Alpes Maritimes na větší mapě
 

Podzemí se nachází v prvotřídním stavu. Prohlídka je koncipována tak, že návštěvník zaplatí u pokladny vstupné 5€ a poté může libovolně dlouhou dobu procházet přístupné části podzemí, ve kterých nechybí kuchyň, strojovna, filtrovna, ubikace, velitelství tvrze a celý B4. Za zmínku stojí také svážnice k B4, kde bylo díky členitosti terénu nutné získat předepisovanou minimální hloubku podzemní komunikace vůči terénu. Osádku mělo tvořit přibližně 200 mužů.

Otevírací doba je dlouhodobě neměnná 14 - 18h. V letní sezóně denně kromě pondělí. V dubnu, květnu, červnu a září o víkendech. V muničním skladu pod objektem B4 je umístěno malé kino, kde jsou promítány poměrně zajímavé dokumentární filmy vztahující se ke zdejšímu úseku linie. Bohužel v průměru při každé druhé návštěvě je zařízení mimo provoz.

 

 

 

 

 

HOME  ]