[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Tvrz  Hobling

 

Tvrz Hobling - B2

Malá tvrz Hobling se nachází na návrší jižně od stejnojmenné obce. Přesně napůl ji roztíná silnice vedoucí do Hestroffu. Společně s malou tvrzí Bois de Bousse tvořily hlavní body obrany mezi velkými tvrzemi Michelsberg a Anzeling.

Tvrz tvořily čtyři objekty. K výstavbě byla zadána v roce 1931 a dokončena byla o čtyři roky později. Posádku mělo tvořit okolo 110 mužů. V tylu byl vybudován blok 2, který byl zároveň vchodovým objektem tvrze. Jeho výzbroj tvořily dvě  střílny pro dvojče těžkých kulometů ve střílnách pod betonem (jedno zaměnitelné s kanónem AC47) a dva zvony pro pozorování a blízkou obranu GFM. O něco jižněji se nacházela pozorovatelna (B4), která disponovala pouze zvony VDP pro pozorování a GFM.

Na čele tvrze se nacházely bloky B1 a B3. B1 disponoval jedním zvonem JM a dvěma zvony GFM. Nejsilnější B3 byl vybaven výsuvnou otočnou věží pro těžký kulomet a zvonem GFM.

Kasemata Edling-Sud

Ze služby byla tvrz vyřazena až v roce 1971. Následně byla prodána, načež z ní nový majitel začal těžit veškeré pancéřové prvky na šrot. Práce byly zastaveny až po ořezání veškerého pancíře z bloků B1 a B3. Tvrz je v současné době uzavřena.

Z výše popsané důvodu v žádném případě nelze doporučit slabším povahám návštěvu objektů na východní straně silnice Hestroff - Hobling. Naopak oba objekty na západní straně silnice (B2 a B4) se zachovaly v dobrém stavu. Za pozornost stojí také jižně položené kasematy Edling-Nord a Edling-Sud, které se sice nacházejí v soukromých rukou a tudíž jsou nepřístupné, ale jejich okolí je dobře upravené. U stejné silnice se navíc u železničního mostu nachází velký povrchový úkryt Hestroff, jehož okolí bylo v nedávné době také vyčištěno a tak se dá také velice dobře fotografovat, což není na Maginotově linii rozhodně pravidlem.

Abri Hestroff

 


Zobrazit místo Maginot line - Thionville - Boulay na větší mapě

 

 

HOME  ]