[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Tvrz  Hackenberg

 

Podrobný popis tvrze Hackenberg by vydal na samostatné internetové stránky. Jedná se o největší veřejnosti přístupnou tvrz na celé Maginotově linii. Je součástí silného opevnění bránící přístupy k městům Thionville a Metz. Název nese podle dominantního vrchu (343 m.n.m.) nedaleko obce Veckring.

V prostoru tvrze dochází k lomení linie obrany, z tohoto důvodu bylo nutné vybudovat v podstatě dvě tvrze, které jsou však navzájem propojeny podzemní komunikací. Celkem bylo postaveno 20 objektů. Z toho dva vchodové objekty, dvě pozorovatelny nedaleko kóty Hackenberg. Na levém křídle bylo postaveno pět bojových objetků (dva dělostřelecké sruby - jeden v kombinaci dělostřeleckou otočnou věží a pouze jednou houfnicí ve střílně pod betonem, objekt pro minometnou kopuli a pěchotní srub s kopulí pro otočnou výsuvnou kulometnou věž. Prostor mezi "tvrzemi" byl chráněn pomocí příkopu, který svou palbou chránilo celkem 6 objektů různého provedení. Na pravém křídle byl postaven jeden dělostřelecký srub, čtyři objekty pro otočné výsuvné věže a jeden pěchotní srub s otočnou kulometnou věží a výzbrojí ve střílnách pod betonem. Posádku tvrze mělo tvořit více než 1000 mužů. Jako v jedné z mála tvrzí zde byl postaven hlavní muniční sklad M1 v plném profilu.


Zobrazit místo Maginot line - Hackenberg na větší mapě

V současné době je tvrz ve správě společnosti AMIFORT, která pořádá prohlídky vždy o víkendech od 14 do 17h. Konkrétní datum je vhodné ověřit přímo na internetových stránkách muzea (viz odkazy).

Prohlídka začíná ve vchodovém objektu pro munici, návštěvník je zaveden do muničních skladů, strojovny tvrze, kde je v době prohlídky v chodu jeden z agregátů, a následně do kasárenského traktu, kde se nachází expozice věnovaná výzbroji a vybavení francouzských pevností. Poté následuje okolo deseti minut dlouhý přesun vlakem pod bojové objekty na levém křídle tvrze, kde jsou návštěvníci vyvezeni nákladními výtahy do objektu B9 - kde je umístěna houfnice ráže 135 mm ve střílně pod betonem a otočná výsuvná věž pro dvojici houfnic ráže 135 mm. Na ní je předvedeno její ovládání - vysouvání a rotace. To se ještě jednou opakuje po vystoupení na povrch tvrze. Cesta vede dál k dělostřeleckému srubu B8, který je těžce poškozen ostřelováním americkými vojáky v bojích z roku 1944. Po krátké prohlídce interiéru se na řadu opět dostávají nákladní výtahy a poté vláček, který návštěvníky odveze zpět ke vchodovému objektu.

Návštěva této mohutné tvrze je jedinečným zážitkem, povrch tvrze je navíc relativně dobře udržován (především levé křídlo) a proto lze všechny objekty bez větších problémů navštívit. Autem lze dojet až na kótu Hackenberg, na které začíná okružní trasa.

 

 

 

HOME  ]