[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Tvrz  Monte Grosso

 

Dělostřelecká tvrz Monte Grosso se nejvíce podobá klasickým tvrzím budovaným na severní hranici. Tvrz se nachází na stejnojmenném vrchu severně od Sospelu, vede k němu dlouhá vojenská silnice, která je sjízdná pro osobní auta, její stav se však rok od roku zhoršuje. Již z dálky jsou dobře viditelná bývalá kasárna, do kterých se nemilosrdně zakusuje zub času.

Monte Grosso je nejsilněji vyzbrojenou tvrzí v oblasti Sospelu. Využito bylo především strategicky výhodného umístění na táhlém masivu s nadmořskou výškou 1252 m.n.m., odkud bylo možné postřelovat značnou část území po stranách tvrze i v předpolí. Díky tomu se do sestavy tvrze vešly také dva objekty s výzbrojí umístěnou v dělostřeleckých otočných věžích (B5, B6), dále se zde nachází jeden minometný blok (B4), dělostřelecký srub (B3), vchodový objekt (B1) a dva pěchotní sruby na čele tvrze (B7, B8).

Návštěva tvrze rozhodně stojí za návštěvu. Z vrcholu se naskýtá výborný výhled na široké okolí. Samotná tvrz je velice zajímavá a na tomto faktu nic nemění ani částečně vypálené podzemí, což je vzpomínka na nelegální těžbu vzácných kovů. Hold i ve Francii se mohou také věci dít.


Zobrazit místo Maginot line - Savoie - Alpes Maritimes na větší mapě

Co se přístupnosti týče, střídají se období, kdy je tvrz otevřená a zavřená, i když v poslední době se zdá, že bude trvale přístupná. Již delší dobu jsou otevřena vrata do vchodového objektu. Většina vybavení je na svém místě, řádění zlodějů nejvíce postihlo strojovnu a filtrovnu.

V dělostřeleckém srubu chybí hlavní výzbroj, demontována je i část vybavení, která posloužilo k dovybavení muzejních expozic v okolí. Naopak objekty s dělostřeleckými věžemi jsou v dobrém stavu, stejně tak minometný objekt, ve kterém lze pomocí nouzového východu vystoupit na povrch. Pěchotní objekt na čele pevnosti není přístupný kvůli propadlému kovovému schodišti.

 

 

 

HOME  ]