[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Tvrz  Saint Gobain

 

Jednou z tvrzí uzavírající strategické komunikace v okolí města Modane je Saint Gobain. Jedná se o poměrně malou tvrz, která se skládá ze smíšeného vchodového objektu, minometného objektu (B1), a tří bojových objektů (B2 - 4). V sestavě tvrze nechybí ani objekt "komín".

Hlavní výzbroj minometného objektu tvoří 2 minomety 81/32 ve střílnách pod betonem, blízkou obranu obstarával jeden zvon GFM.  Největším objektem je B2, jehož výzbroj poněkud nezvykle tvoří dvojice minometů v diamantovém příkopě, jedno dvojče těžkých kulometů a jedna smíšená zbraň JM/AC47. Na stropnici byly osazeny zvony JM a GFM. V prudké stráni směrem k řece se nachází zbylé dva objekty. B3 disponuje pouze zvonem GFM a střílnou pro blízkou obranu, B4 má pod betonem umístěny dvě dvojčata těžkých kulometů, osádce byl k dispozici také zvon GFM.

 


Zobrazit místo Maginot line - Savoie - Alpes Maritimes na větší mapě

 

Tvrz v současné době slouží jako muzeum. Po zaplacení vstupného ve vchodovém objektu je část interiéru volně přístupná. Návštěvník prochází okolo kuchyně, strojovny a filtrovny, ubikacemi a velitelským stanovištěm. V rámci prohlídky je možné navštívit objekty B2 a B4.

Otevírací dobu je vhodné ověřit na internetových stránkách organizace pečující o tuto tvrz (viz odkazy). V době návštěvy byla otevírací doba v letních měsících každý den 10 - 12h a 14 - 18:30h. V sobotu a neděli 14 - 18:30h.

Interiér i exteriér se dochoval ve velice dobrém stavu a rozhodně stojí za návštěvu. Prohlídku lze spojit s návštěvou řady dalších objektů v okolí.

 

 

 

 

HOME  ]