[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Tvrz  Bois de Bousse

 

Malá tvrz Bois de Bousse se nachází na mírném návrší mezi obcemi Hestroff a Edling. Silnější ochranu ji poskytovala sousední velká dělostřelecká tvrz Anzeling. Hlavním cílem tvrze bylo blokování komunikace mezi výše zmíněnými obcemi a svojí palbou postřelovat železnici vedoucí na předpolí. Stavba započala v roce 1930, posádka 142 mužů mohla bojeschopnou tvrz převzít v roce 1935. V projektech se dále počítalo s rozšířením celé stavby.

V roce 1935 byl dokončen vchodový objekt a tři bojové objekty. Vchodový objekt disponoval střílnou pro dvojče těžkých kulometů, které bylo možné nahradit protitankovým kanónem AC47. Na stropnici byly umístěny zvony pro pozorování a blízkou obranu GFM a zvon pro granátomet LG. Na čele byly umístěny bloky B1 - pozorovací stanoviště se zvony VDP a GFM a dvě jednostranné kasematy - B2 s výzbrojí dvojčete těžkých kulometů a kombinovanou střílnou pro těžký kulomet a protitankový kanón ve střílnách pod betonem a se dvěma zvony GFM na stropnici. Poslední blok (B3) disponoval stejnou výzbrojí ve střílnách pod betonem a na stropnici měl umístěn dva zvony GFM a otočnou výsuvnou kopuli pro těžký kulomet. Plánovaný objekt B4 nebyl postaven, místo něj se v terénu nacházela klamná kopule.


Zobrazit místo Maginot line - Thionville - Boulay na větší mapě

Tvrz byla ve vojenských rukou do roku 1971, poté byla prodána a v současnosti se nachází v péči asociace Fort aux Fresques. Jak již její název napovídá, v současné době je známá především díky množství nástěnných maleb, které zdobí její interiér.

Vstupné činí 4€, návštěvní dobu je vhodné ověřit na internetových stránkách asociace (viz odkazy), otevřeno je výhradně o víkendech po celý rok přičemž nejvíce otvíracích dnů je v letních měsících. Naopak v zimě je otevřeno jednou za měsíc. Prohlídky začínají ve 14:30 a v 16:00. Část termínů se kryje s otevírací dobou nedaleké dělostřelecké tvrze Michelsberg, za jeden den však návštěva obou z nich stihnout nejde, o čemž jsme se sami přesvědčili. V tom případě nezbývá než se spokojit se stezkou, která začíná přímo před vchodovým objektem a která vede okolo všech objektů.

 

 
 

HOME  ]