[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Kopule 75 mm vzor 1905 R

 

Jak již název napovídá, byla tato kopule zkonstruována dávno před vznikem Maginotovy linie. Primární užití věže bylo v systému Sére de Riviéres, kde sloužila k modernizaci starších pevností a byla používána během výstavby novějších opevnění zesilující již dříve postavené obranné prstence pevnostních měst.

Průměr kopule činí 290 centimetrů s hmotností okolo 135 tun. Pohyb věže již klasicky zajišťuje protizávaží ve spodní části věže, které bylo uváděno do chodu ručně. Podobně bylo možné provádět také rotaci kopule. Tloušťka pancéře dosahovala 180 - 280 mm. Dělo ráže 75 mm mělo dostřel 8200 metrů s kadencí 10 ran za minutu. Vyrobeno bylo celkem 73 těchto kopulí

Naprostá většina těchto kopulí je dodnes instalována ve starších fortech především v okolí Verdunu, Toulu, Epinalu a Belfortu. V rámci výstavby "nové fronty" a úsporným opatřením se tato kopule dostala také na Maginotovu linii, naprostá většina z nich byla repasována pro výzbroj smíšených zbraní. Jediná s původní výzbrojí byla umístěna v bloku 5 tvrze Chesnois. Všechny fotografie pocházejí z pevnosti Froideterre pevnostního prstence Verdun.

 

 

HOME  ]