[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Kopule M.94/8cm

 

Hlavní výzbroj kopule M.94 měl tvořit rychlopalný kanón ráže 75mm. Kopule byla vyprojektována v roce 1893 s označením Panzerlafette für 8cm Schnellfeuerkanone M. 94. Celková hmotnost činila 34 tun. Téměř 80 vyprodukovaných kusů bylo určeno především pro pevnosti Krakov a Přemyšl a jejich výroba probíhala v letech 1894 - 1899. Pouze velmi omezené množství zamířilo na hranice s Itálií. Kopule byla produkována ve dvou verzích, které se lišily velikostí (především výškou) a odolností.

Specifikem věže byla výrazně vyčnívající hlaveň hlavní zbraně, která měla délku dvou metrů. Další novinkou byla instalace podlážky do střelecké místnosti, kterou bylo možné výškově upravovat. Přístupná byla pomocí schůdků. Přímo pod kopulí byla k dispozici také pohotovostní zásoba munice.

Téměř výhradním cílem určení těchto zbraní byly pevnosti Krakov a Přemyšl, pouze dva kusy zamířily na hranici s Itálií do Tridentu. Jejich hlavním úkolem byla blízká obrana tvrze. Zachovalé exempláře se nacházejí výhradně v pevnosti Krakov a jeden kus ve sbírkách vojenského muzea ve Vídni.

 

 

HOME  ]