[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

H.P.T 90 pro 210 mm

 

Feste Prinz Fridrich Karl

Věž H.P.T. 90 byla posledním exemplářem kopule, ve které byla osazena silnější výzbroj, konkrétně se jednalo o houfnici ráže 210 mm. U pozdějších modelů již ráže vytrvale klesá. Částečně je to dáno také zvyšující se kvalitou osazovaného dělostřeleckého materiálu, který vykazoval i při nižších rážích větší účinnost.

Zároveň jde také o první „moderní“ typ kopule, který bude produkován s malými změnami v Německu až do vypuknutí války. Jedná se o otočnou kopuli se středovým pivotem. Pro urychlení rotace je kopule v případě otáčení vysouvána o několik centimetrů výš ze své základní polohy, to umožňuje protizávaží umístěné přímo na centrálním pivotu, na něm je také umístěna lafeta samotné zbraně. Věž je rozdělena do dvou pater, přístup do střelecké místnosti umožňuje žebřík, manipulaci s municí usnadňuje výtah. Vyprodukována byla pro potřeby Německa v osmi kusech (4x Mety, 4x Toruň).

V Metách byly dva kusy této zbraně umístěny v samostatné baterii, která byla součástí Feste Prinz Friedrich-Karl, nejmohutnější pevnosti prvního obranného prstence. Kromě dvou kopulí byla pancéřová baterie osazena také otočným pozorovacím zvonem, který byl umístěn na vyvýšeném místě. Celá stavba byla provedena z kombinace kamene, cihel a betonu.

Feste Prinz Fridrich Karl

Feste Prinz Fridrich Karl

Feste Prinz Fridrich Karl

Feste Prinz Fridrich Karl

 

 

HOME  ]