[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

St. Chamond a Montlucon

 

Fort Loncin, Lutych - Belgie

V roce 1888 byla vypsána soutěž na dodávky modernějších zbrojních systému, které by nahradily v té době již lehce zastarávající kopule Mougin. Této soutěže se zúčastnily tři kopule, přičemž žádná z nich se nedostala pro potřeby francouzské armády do sériové výroby. Po provedení testů však byly kopule repasovány a použity při výstavbě moderních fortů.

Soutěže se zúčastnily dvě na pohled podobné věže - Saint Chamond a Montlucon. Věže reagují na problémy věží Mougin, mají daleko nižší profil, což snižuje pravděpodobnost jejich přímého zásahu. Zaoblení navíc zvyšuje pravděpodobnost odražení střely. Také průměr se snižuje pod pět metrů. Výzbroj tvoří opět kanóny 155L s hydraulickou brzdou umístěné těsně nad úrovní terénu. Testy v roce 1888 vystavují červenou k dodávkám této kopule do francouzských opevnění pro jejich slabou odolnost a vysokou pravděpodobnost zasypání materiálem při výbuších v okolí.

Obě kopule směřují do pevnostního města Toul. Kopule Montlucon do fortu Lucey, kopule Saint Chamond do fortu Saint Michel. Ani jedna se nedochovala do dnešních dnů.

Přiložená fotografie pochází z fortu Loncin pevnostního prstence Lutych v Belgii. Sem a do dalších zemí byly s úspěchem dodávány velmi podobné kopule těm, které se zúčastnili zkoušek v roce 1888 ve Francii.

 

 

HOME  ]