[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Věž 57mm

 

Kopule pro dvojici kanónů ráže 57mm přezbrojená později na kanóny ráže 75 mm - Ouvrage Est du Viex-Canton

Pro účely francouzského opevnění byla v roce 1893 zkonstruována nová výsuvná otočná věž, ve které se počítalo s nasazením dvojice kanónů ráže 57 milimetrů. Producentem byla společnost Chatillon Commentry. Při konstrukci se vycházelo ze zkušeností s konstrukcí starších výsuvných otočných věží, které byly ve Francii a také v Německu produkovány především pro potřeby exportu.

Hlavním úkolem věže byla obrana na malou a případně také střední vzdálenost. Jako vhodná zbraň se tak jevily kanóny ráže 57 mm, které byly hojně používány právě v exportních zbrojních systémech. I tak je tato ráže považována za nedostatečnou a proto se vyprodukovat podařily pouze čtyři kusy. Další produkci hatí příchod výborných kanónů ráže 75mm. Z tohoto důvodu jsou i instalované kopule později přezbrojeny na kanóny ráže 75mm. To se týká také jediného zachovalého exempláře, který se dnes nachází v objektu Ouvrage Est du Viex-Canton.

Samotný ovládací mechanismus se konečně po řadě pokusů podařilo výrazně zjednodušit a tato kopule se ve svém základním mechanismu stává předobrazem pozdějším moderních francouzských výsuvných otočných věží.

Jediný zachovalý exemplář této kopule se nachází v pevnosti Toul v objektu Ouvrage Est du Vieux - Canton. V současné době je tvrz v majetku nedaleké obce Saint - Etienne, v interiéru probíhá rekonstrukce a je příležitostně zpřístupňován veřejnosti. 

 

 

HOME  ]