[  Výstavba  ] [  Výzbroj  ] [  Typologie  ] [  Odkazy  ]
 

Kanón ráže 75mm

 

Kanón ráže 75mm v kasematě Bourges fortu Vaux - Verdun

Výsledkem pětiletého vývoje se v roce 1896 stal rychlopalný kanón ráže 75 mm. Do výzbroje armády byl v polní variantě zaveden pod označením Matériel de 75mm Mle 1897. Jeho velkou výhodou byla především značná palebná síla, kterou usnadňoval především nový systém hydropneumatické brzdy.

Hlavní zásluhy na vývoji jsou připisovány Albertu Deportovi. Produkce byla svěřena několika arsenálum, především v Puteaux, Bourges a St. Etienne. Hmotnost zbraně činila 1.544 kilogramů. Maximální kadence mohla teoreticky dosahovat až 25 výstřelů za minutu. Praktická se však pohybovala okolo 15 - 18 ran. Ke zbrani byly dodávány dva standardní druhy munice. Jednalo se především o šrapnelové granáty, které byly plněny 290 kusy kuliček. Granát vážící 7,24 kilogramu obsahoval časovač, který detonoval granáty nad úrovní terénu. Druhý granát s váhou 5.3 kilogramů byl průbojného typu plněný silnou výbušninou (melinitem), disponující časovačem, který detonoval projektil s předem určenými zpožděním.

Efektivní dostřel činil 7.000 - 8.500 metrů. S pozdějšími typy střeliva až 11.000 metrů. V kasematové variantě však dostřel klesal na 5.600 metrů.

Kanón se stal v opevnění hlavní zbraní při boji na střední vzdálenosti. Instalován byl především do kasemat Bourges, jejichž hlavním cílem bylo boční postřelování prostorů mezi jednotlivými vojenskými objekty. Nejlepšího uplatnění se jim však dostalo ve výsuvných otočných věžích, do kterých byly montovány po dvou kusech.

Kanóny ráže 75mm ve venkovní expozici u památníku ve Verdunu

 

 

HOME  ]